Як вибрати і підключити теплоаккумулятор до твердопаливного котла

Котельні установки на твердому паливі не можуть працювати довгий час без втручання людини, який повинен періодично завантажувати в топку дрова. Якщо цього не зробити, система почне остигати, температура в будинку буде знижуватися. У разі відключення електроенергії при повністю розгорілася топці з'являється небезпека закипання теплоносія в сорочці агрегату і подальше її руйнування. Всі ці проблеми можна вирішити, встановивши теплоаккумулятор для котлів опалення. Він також зможе виконувати функцію захисту чавунних установок від розтріскування при різкому перепаді температур мережної води.
Обв'язка твердопаливного котла з теплоаккумулятором

Розрахунок буферної ємності для твердопаливного котла

Роль акумулятора тепла в загальній схемі опалення наступна: в процесі роботи котла в штатному режимі накопичувати теплову енергію, а після загасання топки віддавати її радіаторів протягом певного проміжку часу. Конструктивно теплоаккумулятор для твердопаливного котла являє собою утеплену ємність для води розрахункової місткості. Вона може встановлюватися як в приміщенні топкової, так і в окремій кімнаті будинку. Ставити такий бак на вулиці не має сенсу, так як вода в ньому буде остигати набагато швидше, ніж усередині будівлі.

З огляду на наявність вільного місця в будинку, розрахунок теплоаккумулятора для твердопаливного котла на практиці проводиться так: місткість бака приймається зі співвідношення 25-50 л води на 1 кВт потужності, необхідної для обігріву будинку.

Для більш точного розрахунку буферної ємності для котла передбачається, що вода в баку нагріється під час роботи котельної установки до 90 ⁰С, а після відключення останньої віддасть тепло і охолоне до 50 ⁰С.

Для різниці температур в 40 ⁰С значення віддається тепла при різних обсягах бака представлені в таблиці.

Таблиця значень тепла що віддається при різних обсягах бака

Навіть якщо в будинку є місце для установки великої місткості, це не завжди має сенс. Слід пам'ятати, що велика кількість води потрібно нагріти, тоді потужність самого котла повинна бути спочатку в 2 рази більше, ніж потрібно для обігріву житла. Занадто маленький бак не виконуватиме своїх функцій, так як не зможе накопичити достатню кількість тепла.

Рекомендації по вибору теплоаккумултора для твердопаливного котла

На підбір теплоаккумулятора для твердопаливного котла впливає наявність вільного простору в приміщенні. При купівлі великої акумулюючої ємності потрібно буде передбачити влаштування фундаменту, оскільки на звичайні підлоги обладнання зі значною масою ставити не можна. Якщо за розрахунком потрібно бак об'ємом 1 м3, а простору для його установки недостатньо, то можна придбати 2 вироби з 0.5 м3, розташувавши їх в різних місцях.

Теплоаккумулятор для твердопаливного котла
Ще один момент - наявність в будинку системи ГВП. У тому випадку, коли котел не має власного контуру підігріву води, є можливість придбати тепловий акумулятор з таким контуром. Важливе значення має і величина робочого тиску в системі опалення, яка в житлових будинках традиційно не повинна перевищувати 3 Бар. В окремих випадках тиск досягає 4 Бар, якщо в якості джерела тепла використовується потужний саморобний агрегат. Тоді теплоаккумулятор для системи опалення доведеться вибирати спеціального виконання, - з торосферичні кришкою.
Деякі заводські акумулятори гарячої води укомплектовані електричним ТЕНом, що встановлюються у верхній частині бака. Таке технічне рішення не дозволить теплоносія остаточно охолонути після зупинки котла, верхня зона ємності буде підігріватися. Діятиме подача ГВП на господарські потреби.

Схема включення теплоаккумулятора в систему опалення з підмішуванням

Акумулюючий пристрій може включатися в систему за різними схемами. Найпростіша обв'язка твердопаливного котла з теплоаккумулятором придатна для роботи з гравітаційними системами подачі теплоносія і буде діяти при відключенні електрики. Для цього бак треба встановити вище радіаторів опалення. Схема включає в себе циркуляційний насос, термостатичний триходовий клапан і зворотний клапан. На початку циклу розігріву вода, спонукувана насосом, проходить по подаючому трубопроводі від джерела тепла через триходовий клапан на опалювальні прилади. Це продовжується до тих пір, поки температура подачі не досягне певного значення, наприклад, 60 ⁰С.

Теплоаккумулятор для котлів опалення
При цій температурі клапан починає підмішувати в систему холодну воду з нижнього патрубка бака, дотримуючись на виході встановлену температуру 60 ⁰С. Через верхній патрубок, безпосередньо з'єднаний з котлом, в бак почне надходити нагріта вода, акумулятор почне заряджатися. При повному згорянні дров в топці температура в трубі, що подає почне знижуватися. Коли вона стане менше 60 ⁰С, термостат буде поступово перекривати подачу від джерела тепла і відкривати потік води з бака. Той, в свою чергу, буде поступово наповнюватися холодною водою з котла і в кінці циклу триходовий клапан повернеться в початкове положення.
Зворотний клапан, включений паралельно трьохходовим термостата, включається в роботу при зупинці циркуляційного насоса. Тоді котел з теплоаккумулятором стануть працювати безпосередньо, теплоносій піде до приладів опалення безпосередньо з ємності, яка буде поповнюватися водою від джерела тепла. Термостат в цьому випадку не приймає участі в роботі схеми.

Переваги та недоліки теплоаккумулятора

Система опалення з теплоаккумулятором, в якій джерелом тепла служить твердопаливна установка, має масу переваг:
 • Підвищення комфортних умов в будинку, оскільки після згоряння палива система опалення продовжує обігрівати будинок гарячою водою з бака. Не потрібно вставати серед ночі і завантажувати порцію дров в топку.
 • Наявність ємності захищає від закипання і руйнування водяну сорочку котла. Якщо раптово відключили електрику або термостатичні головки, встановлені на радіаторах, перекрили теплоносій через досягнення потрібної температури, то джерело тепла буде нагрівати воду в баці. За цей час може відновитися подача електрики або буде запущений дизель-генератор.
 • Виключена подача холодної води із зворотного трубопроводу в розпечений чавунний теплообмінник після раптового включення циркуляційного насоса.
 • Теплоаккумулятори можуть використовуватися як гідравлічні роздільники в системі опалення (Гідрострелка). Це робить роботу всіх гілок схеми незалежними, що дає додаткову економію теплової енергії.
Більш висока вартість монтажу всієї системи і вимоги до розміщення обладнання - це єдині недоліки застосування акумулюючих ємностей. Однак за цими вкладеннями і незручностями підуть мінімальні експлуатаційні витрати в довгостроковій перспективі.

Де краще купити твердопаливний котел в Україні

Твердопаливні котли купити краще в організаціях, які спеціалізуються на цьому, а не продають усе підряд: починаючи з фенів та масажерів, закінчуючи технікою для СТО та тракторами. Наші клієнти купляли твердопаливні котли у Київ, Дніпро, Запоріжжя, Кропивницький, Миколаїв, Одеса, Полтава, Суми, Харків, Херсон, Черкаси, Чернігів, з безкоштовною доставкою додому по області.

  Твердопаливні котли тривалого горіння

  Доставка без передоплати за 2-3 дня з моменту оформлення замовлення по всій території України
  Для покупців з будь-якого міста (села) України діє доставка.


  Ми уклали ексклюзивний договір з Новою Поштою, і тому доставка займає не тиждень, а всього 2-3 дня, в залежності від вашого місця проживання.

  Завдяки постійній наявності продукції на складі відправляємо замовлення вже на наступний день після замовлення, без передоплати (оплата при отриманні).

  Після відвантаження ви отримаєте смс з номером декларації і зможете самі відслідковувати переміщення вантажу.
  Як нас знайти?
  Залиште свій номер телефону і ми вам зателефонуємо
  Або Ви можете зателефонувати нам
  +380955182814
  Made on
  Tilda