Схеми підключення твердопаливного котла

Опалювальний котел, що працює на різних видах твердого палива, в експлуатації відрізняється від газових і електричних котлів. Тут мають місце цикли нагрівання й охолодження, пов'язані з завантаженнями дров, небезпека перегріву теплоносія і низькотемпературної корозії. Відповідно, і схема підключення твердопаливного котла до системи обігріву будівлі має свої особливості. Мета даної статті - показати, як правильно включити агрегат в систему опалення, в тому числі і спільно з іншими котельнями установками.

Базова схема обв'язки твердопаливного котла

Для наилучшего понимания процессов, что происходят во время работы теплогенератора, мы покажем на рисунке его обвязку, а затем разберем назначение каждого элемента. В том случае, когда отопительный агрегат – единственный в доме источник тепла, то для его присоединения рекомендуется использовать следующую базовую схему:
Примечание
Базова схема, де є малий котельної контур і триходовий клапан, представлена на малюнку, обов'язкова до застосування і при спільній роботі з іншими видами теплогенераторів.
Отже, першим на шляху руху теплоносія від котельні установки зустрічається група безпеки. Вона складається з трьох деталей, встановлених на одному колекторі:
  • манометр - для контролю тиску в мережі;
  • автоматичний клапан для скидання повітря;
  • запобіжний клапан.
При роботі твердопаливного котла завжди присутній ризик перегріву теплоносія, особливо на режимах, близьких до максимальної потужності. Це пов'язано з деякою інерцією горіння палива, адже при досягненні необхідної температури води або раптовому відключенні електрики відразу припинити процес не вдасться. Протягом декількох хвилин після припинення подачі повітря теплоносій ще буде нагріватися, в цей момент і виникає ризик пароутворення. Це призводить до зростання тиску в мережі і небезпеки руйнування котла або прориву труб.
Щоб виключити аварійні ситуації, обв'язка котла на твердому паливі обов'язково повинна включати в себе запобіжний клапан. Він налаштовується на певний критичний тиск, чиє значення вказано в паспорті теплогенератора. Як правило, величина цього тиску в більшості систем дорівнює 3 Бар, при його досягненні клапан відкривається, випускаючи пару і зайву воду.
Далі, відповідно до схеми, для правильної експлуатації агрегату необхідно організувати малий контур циркуляції теплоносія. Його завдання - не допустити потрапляння холодної води з будинкової системи опалення в теплообмінник і водяну сорочку котла. Це можливо в 2 випадках:

  • при запуску опалення в роботу
  • коли внаслідок відключення електроенергії зупиняється насос, вода в трубопроводах остигає, а потім подача напруги відновлюється.
Важливо!
Ситуація з відключенням електрики становить особливу небезпеку для чавунних теплообмінників. Різка подача насосом холодної води з системи може призвести до його розтріскування і втрати герметичності.
Якщо топка і теплообмінник виготовлені зі сталі, то підключення твердопаливного котла до системи опалення через триходовий клапан захищає їх від низькотемпературної корозії. Явище виникає, якщо на внутрішніх стінках камери згоряння утворюється конденсат через різницю температур. Змішуючись з летючими фракціями і попелом, волога утворює шар накипу на сталевих стінках, який дуже важко зчищається. При цьому метал піддається корозії і скорочується термін служби виробу в цілому.
Схема працює за таким принципом: поки вода в сорочці котла і в системі холодна, триходовий клапан дозволяє їй циркулювати по малому контуру. Після досягнення температури 60 ºС вузол починає підмішувати на вході в агрегат теплоносій з мережі, поступово нарощуючи його витрата. Таким чином, вся вода в трубах прогрівається поступово і рівномірно.

Схема підключення твердопаливного котла з теплоаккумулятором

У ряді країн Євросоюзу введені правила, згідно з якими схеми підключення твердопаливних котлів в систему опалення обов'язково повинні включати в себе теплоаккумулятор. Без нього експлуатація таких опалювачів просто заборонена. Причина - у високому вмісті чадного газу (СО) в викидах під час обмеження подачі кисню в топку для зменшення інтенсивності горіння.
При нормальному доступі повітря утворюється нешкідливий вуглекислий газ (СО2), тому топка повинна функціонувати на повну потужність, віддаючи енергію теплоаккумулятор. Тоді вміст СО не перевищуватиме екологічні норми. На пострадянському просторі таких вимог поки що немає, відповідно, ми продовжуємо перекривати доступ повітря з метою домогтися повільного тління деревини, наприклад, в котлі тривалого горіння.
Теплоаккумулятори є в продажу як готовий виріб, хоча багато умільці роблять їх самостійно. За великим рахунком, це бак, покритий шаром теплоізоляції. У заводському виконанні може мати вбудований контур ГВП та ТЕН для підігріву води. Таке рішення дозволяє накопичувати тепло від дров'яного котла, а в моменти його простою - забезпечувати обігрів будинку протягом якогось часу. Схема з'єднання котла з теплоаккумулятором показана на малюнку:
Примітка.
У схемі замість змішувального вузла, що складається з декількох елементів, встановлено готовий пристрій, яке виконує ті ж функції

Обв'язка твердопаливного котла з електричним або газовим котлом

Найчастіше домовласники набувають котел на твердому паливі в якості основного джерела тепла, залишаючи в резерві існуючий газовий або електричний агрегат. Зазвичай це виглядає так: поки господар будинку не спить, він приділяє час дров'яному теплогенератору, на ніч ж включається обігрівач іншого типу. Гріх не пов'язати ці два котла таким чином, щоб система працювала автоматично, тобто, при згасанні дров в топці в справу вступав електричний нагрівач.
Звичайно, найефективніше буде працювати схема паралельного підключення газового та твердопаливного котла через буферну ємність. Остання буде одночасно виконувати 2 функції: служити гідравлічним роздільником і теплоаккумулятором.
Поки все опалювальні системи функціонують від теплогенератора на дровах або вугіллі, газовий котел знаходиться в черговому режимі. Але коли паливо в камері прогорить, то температура води в буферній ємності стане знижуватися. Це призведе до автоматичного пуску пальника газового агрегату, оскільки його циркуляційний насос працює постійно. Він доставить остигнула воду до термодатчику, а той через контролер запустить головну пальник. При розпаленні топки піде зворотний процес, газовий пальник відключиться через високу температуру теплоносія.
Слід зазначити, що схема підключення твердопаливного котла з електричним котлом через буферну ємність буде абсолютно ідентичною. Але у неї є істотний недолік - висока вартість. Такий пристрій системи обігріву актуально для приватних будинків великої площі, для малих же будівель є більш прості рішення:
Обидві котельні установки включаються паралельно, при цьому на виході з кожної встановлюються зворотні клапани. Оскільки насос в електричному котлі вбудований, працює постійно і відключити його неможливо, то треба правильно підібрати насос для теплогенератора твердопаливного. Тиск останнього повинно бути вище, щоб при спільній роботі він мав пріоритет над електрокотлом.
Дане підключення електрокотла до твердопаливного котла буде функціонувати автоматично, якщо встановити два пристрої:
  • термостат, керуючий роботою насоса теплогенератора на біомасі;
  • кімнатний датчик температури, керуючий електрокотлом.
Під час спалювання дров кімнатний датчик буде фіксувати нормальну температуру в будинку, тому електричний нагрівач подаватися не буде. Але як тільки паливо прогорить, повітря в приміщенні стане охолоджуватися, як і теплоносій в трубах. Термостат насоса по зниженні температури води відключить його, а датчик - включить електричний теплогенератор. Більш детальну інформацію можна отримати, переглянувши відео:

Висновок

Отже, схема системи опалення з твердопаливним котлом повинна забезпечити його правильну, а головне, - безпечну експлуатацію. Разом з тим потрібно передбачити всі індивідуальні умови монтажу і прив'язувати базову схему по місцю, краще з рекомендаціями фахівців.
Виробники котлів тривалого горіння України

Де краще купити твердопаливний котел в Україні

Твердопаливні котли купити краще в організаціях, які спеціалізуються на цьому, а не продають усе підряд: починаючи з фенів та масажерів, закінчуючи технікою для СТО та тракторами. Наші клієнти купляли твердопаливні котли у Київ, Дніпро, Запоріжжя, Кропивницький, Миколаїв, Одеса, Полтава, Суми, Харків, Херсон, Черкаси, Чернігів, з безкоштовною доставкою додому по області.
    Доставка без передоплати за 2-3 дня з моменту оформлення замовлення по всій території України
    Для покупців з будь-якого міста (села) України діє доставка.


    Ми уклали ексклюзивний договір з Новою Поштою, і тому доставка займає не тиждень, а всього 2-3 дня, в залежності від вашого місця проживання.

    Завдяки постійній наявності продукції на складі відправляємо замовлення вже на наступний день після замовлення, без передоплати (оплата при отриманні).

    Після відвантаження ви отримаєте смс з номером декларації і зможете самі відслідковувати переміщення вантажу.
    Як нас знайти?
    Залиште свій номер телефону і ми вам зателефонуємо
    Або Ви можете зателефонувати нам
    +380955182814
    Made on
    Tilda