Cажа в димоході твердопаливного котла

Сажа - скупчення осіли частинок згорілого і не повністю згорілого палива на внутрішній поверхні димоходу або димового каналу камінної конструкції.
У процесі згоряння палива в твердопаливному котлі, в димохід спрямовуються не тільки димові гази, а й частки не повністю згорілого палива, разом зі смолами і різними оксидами. Легкі порошкоподібні частинки легко видаляються димовими газами, а пухкі незгорілі частинки осідають на внутрішній поверхні димоходу, утворюючи кіптява і шар сажі.
Сажа в димоході і її негативний вплив:
  • заужение внутрішнього каналу димоходу,
  • скупчення сажі призводить до зменшення тяги,
  • сприяє руйнуванню каналу димоходу,
  • викликає підвищену пожежну небезпеку.
  • осідання сажі
Паливо в котлі тривалого горіння ніколи не згорає повністю. Результат - це незгорілі залишки палива в топці і сажа на внутрішній поверхні димоходу. Найбільша кількість сажі та смолистих відкладень осідає в кутах, в горизонтальних ділянках димоходу, на виступах і нерівностях вертикальних поверхонь.
В ході тривалої експлуатації твердопаливного котла, в димоході збирається велика кількість сажі. Скупчення сажі зменшують площу внутрішньої частини димоходу, приводячи до погіршення тяги і порушення режиму оптимального горіння.
Причина утворення сажі - конструктивні особливості димоходу, погані теплоізоляційні властивості димоходу, смолисті і вологі дрова, неправильна експлуатація котла.

Займання сажі в димоході

Сажа в димоході представляє великий ризик - це запалення сажі і ймовірність виникнення пожежі. Сажа має високу температуру горіння, здатну зруйнувати матеріал димоходу. Або викликати перегрів примикають до димоходу конструкцій, з подальшим возораніем (прилеглі дерев'яні перекриття).
Займання сажі є однією з поширених причин виникнення пожеж. При горінні сажі досягається температура до 1200 ° C, а нормальна температура газів, що відходять в димоході коливається від 100 до 400 ° C, в топках до 700 ° C. Горіння сажі не тривалий (кілька хвилин) і швидше нагадує спалах (загоряння) і яскравий факел з інтенсивним горінням, що виривається з гирла димоходу. Іноді горіння супроводжується "феєрверком" з розльоту палаючих іскор. Але навіть хвилинне горіння сажі може привести до сумних наслідків.
Смолиста сажа, осіла на стінках димоходу, може в будь-який момент спалахнути від іскор з шахтного твердопаливного котла. Ризик загоряння підвищується в місцях найбільшого скупчення сажі. З усіх димохідних систем витримати займання сажі і короткочасне горіння при високих температурах може тільки кераміка і цегла димохїоди із нержавіючої сталі (при певних умовах).

Сажа і конденсат руйнують димохід

Відкладення сажі перешкоджають прогріванню стінок димоходу, сприяючи конденсації водяної пари і пари смолистих речовин. Конденсат утворюється при низькій температурі димових газів і внаслідок перепадів тепмература зовнішнього і внутрішнього контуру димової труби.
Водяні пари конденсуються в димоході і осідають на стінках у вигляді крапель води, змішуються з наявними в паливі оксидами і домішками сірки, утворюючи кислоти. Кислота руйнує метал (ефект "прогорання") або розчин цегельної кладки.
Тривала дія суміші конденсату і сажі на стінки димоходу призводить до поступового руйнування димового каналу. Спочатку з ладу виходить, що не примикає безпосередньо до котла ділянку димової труби (максимальне теплове навантаження), а прилеглі елементи оголовка димоходу. Зовні, у оголовка димоходу, можна спостерігати руйнування цегляної кладки, білі і чорні патьоки.

Паливо та утворення сажі

Сажа в димоході утворюється від дров як листяних, так і хвойних порід дерев. Найбільше сажі і смолянистих відкладень дає паливо - деревина м'яких хвойних порід, поліна з корою, свіжозрубані дрова. Чим більше зольність і вологість палива, тим нижче його теплова здатність і більше ймовірність утворення сажі і водяної пари (потім конденсату) в димоході.
Залежно від породи деревини, вологості і смольності палива, конструкції котла і димаря, умов горіння і стану димоходу, виділення сажі з диму матимуть різну фракцію, колір і склад: дрібнозернистий летюча сажа, блискуча сажа, жирна, маже кіптява або пухка сажа, але займається і горить, в основному, тільки смолистая сажа.
Сухі колоті дрова листяних порід (полежали під навісом рік) є найкращим паливом для каміна. Жар від сухої осики висушує і може частково спалювати смолисті відкладення. У шахтному котлі типу Холмова, з системою вторинного допалювання газів, паливо згоряє повніше, з меншим утворенням сажі.

Димохід

При плануванні димоходу варто врахувати його висоту, конструкцію з найменшими вигинами і заздалегідь продумати, як димар буде обслуговуватися: обов'язкова наявність ревізії (трійника з відведенням для прочищення димоходу), доступ до верхньої частини труби. Це дозволяє проводити очищення димоходу і його перевірку з максимальною зручністю.
Проблеми освіти сажі і конденсату в димоході можна частково вирішити за допомогою гільзування (в старий цегляний димохід вставляється нова труба з нержавіючої сталі). Круглий перетин і гладка внутрішня поверхня сталевої труби забезпечує кращу тягу і дозволяє швидше проходити точку роси, а теплоємність цегла довше підтримує температуру при охолодженні, сприяючи найменшому утворення конденсату і сажі. Найкращий варіант - димарі з кераміки: теплоємність труби є і може витримати агресивну дію суміші сажі і конденсату.

Тяга і сажа в димоході

Чим сильніше тяга, тим не повністю згоряє паливо, і більше сажі потрапляє в димохід. При недостатній подачі повітря в топку, паливо також згоряє не повністю, і незгорілі частки палива осідають в димоході у вигляді сажі. Потрапляючи в димохід, димові гази починають остигати. Смоли від згоряння дров формують сажисті відкладення, водяна пара - конденсат. Скупчення сажі погіршують тягу.
При оптимальної тязі, для даного котла і димаря, відбувається найбільш повне згорання органічних речовин, і найменше осідання частинок палива на внутрішній поверхні димового каналу.

Очищення димоходу від сажі

Залежно від частоти використання, необхідно один - два рази на рік проводити чистку димоходу каміна. Сажотрус візуально обстежує димохід на наявність сажі, тріщин і завалів. Найбільшу увагу приділяє місцях:
  • конструктивні вигини труби (найбільше накопичується сажа)
  • з'єднанню димоходу і каміна
  • місця проходження димоходу через дах і перекриття. І механічним способом прочищає димовий канал від скупчення сажі.
Чи можна випалювати сажу? Випалювати сажу в димоході - це небезпечна справа, особливо якщо димохід побудований з відхиленнями від пожежних норм і вимог. Сучасна технологія, що дозволяє проводити очищення труб від невеликих скупчень сажі, є "чудо-поліно" (для димоходу з великим скупченням сажі не підходить). Мінерали з миючого поліна вступають в хімічну реакцію з сажею і змушують креозот висохнути і перетворитися в крихку речовину. Після згоряння поліно-сажотруса, димохід каміна частково очищено від скупчень сажі.
Старий механічний спосіб чистки димоходу від скупчення сажі поки є найефективнішим. В ході процедури очищення димоходу, обсипається сажа потрапляє в топку каміна або ревізійний елемент димоходу. Сучасні сажотруси застосовують спеціальні пилососи.

Сажа в димоході твердопаливного котла

Скупчення сажі в димоході призводить до появи проблем:
  • засмічення димового каналу і зменшення тяги
  • підвищується ймовірність загоряння
  • разом з конденсатом призводить до корозії металу
  • руйнування цегляної кладки і розгерметизації димового каналу.
Сажа утворюється у всіх димарях, але можна звести до мінімуму утворення і скупчення сажі:
  • найкраще паливо - сухі колоті дрова листяних порід дерева з найменшою кількістю смол,
  • необхідно регулювати режим горіння дров, для більш повного згоряння палива,
  • повинна бути теплова ізоляція труби для металевого димоходу,
  • достатня теплоємність димоходу - тепла труба перешкоджає утворенню конденсату,
  • краще вертикальний димар з найменшою кількістю конструкційних вигинів (крім димооборотов печі, де димар є частиною теплової системи),
  • в димоході повинно бути передбачено вікно ревізії для прочищення,
  • періодична перевірка стану димоходу і своєчасне прочищення.
Сажа є проблемою для димоходів та викликає підвищену пожежну небезпеку. Правильна конструкція димохода для твердопаливного котла тривалого горіння, оптимальний режим горіння дров і своєчасна чистка димоходу дозволять насолоджуватися безпечним теплом в вашій оселі.

У кого лучше купить твердотопливный котел в Украине

Твердотопливные котлы купить лучше в организациях которые специализируются на этом, а не продают все подряд, начиная от фенов и массажеров и заканчивая техникой для СТО и тракторами. Наши клиенты приобретали твердотопливные котлы в Киев, Днепр, Запорожье, Кропивницкий, Николаев, Одесса, Полтава, Сумы, Харьков, Херсон, Черкассы, Чернигов, с бесплатной доставкой домой по области
    Доставка без передоплати за 2-3 дня з моменту оформлення замовлення по всій території України
    Для покупців з будь-якого міста (села) України діє доставка.


    Ми уклали ексклюзивний договір з Новою Поштою, і тому доставка займає не тиждень, а всього 2-3 дня, в залежності від вашого місця проживання.

    Завдяки постійній наявності продукції на складі відправляємо замовлення вже на наступний день після замовлення, без передоплати (оплата при отриманні).

    Після відвантаження ви отримаєте смс з номером декларації і зможете самі відслідковувати переміщення вантажу.
    Як нас знайти?
    Залиште свій номер телефону і ми вам зателефонуємо
    Або Ви можете зателефонувати нам
    +380955182814
    Made on
    Tilda