Сажа - скупчення осіли частинок згорілого і не повністю згорілого палива на внутрішній поверхні димоходу або димового каналу камінної конструкції.
У процесі згоряння палива в твердопаливному котлі, в димохід спрямовуються не тільки димові гази, а й частки не повністю згорілого палива, разом зі смолами і різними оксидами. Легкі порошкоподібні частинки легко видаляються димовими газами, а пухкі незгорілі частинки осідають на внутрішній поверхні димоходу, утворюючи кіптява і шар сажі.
Сажа в димоході і її негативний вплив:
- заужение внутрішнього каналу димоходу,
- скупчення сажі призводить до зменшення тяги,
- сприяє руйнуванню каналу димоходу,
- викликає підвищену пожежну небезпеку.
- осідання сажі
Паливо в котлі тривалого горіння ніколи не згорає повністю. Результат - це незгорілі залишки палива в топці і сажа на внутрішній поверхні димоходу. Найбільша кількість сажі та смолистих відкладень осідає в кутах, в горизонтальних ділянках димоходу, на виступах і нерівностях вертикальних поверхонь.
В ході тривалої експлуатації твердопаливного котла, в димоході збирається велика кількість сажі. Скупчення сажі зменшують площу внутрішньої частини димоходу, приводячи до погіршення тяги і порушення режиму оптимального горіння.
Причина утворення сажі - конструктивні особливості димоходу, погані теплоізоляційні властивості димоходу, смолисті і вологі дрова, неправильна експлуатація котла.